Aktualności - Strona Orkiestry Dętej OSP w Szczucinie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Mamy dla Was miłą informację. Nasza Orkiestra nagrała pierwszą płytę i już niebawem będziemy mogli ją odsłuchać. Na płycie znalazły się nasze flagowe utwory grane od wielu lat m.in. na koncertach noworocznych i patriotycznych. Już dziś zapraszamy do odsłuchania fragmentu naszych nagrań.
Miło nam poinformować, że od tego roku każdy kto chce finansowo wesprzeć naszą orkiestrę, może tego dokonać w ramach rozliczenia 1 % w swoim rozliczeniu PIT !!!
Zachęcamy !
Bardzo ważny dopisek "Orkiestra Dęta Szczucin 10138"!
Szczegóły w załączonym plakacie !!!
Zapraszamy do posłuchania.Na początku grudnia zakupiliśmy tubę za pieniądze pozyskane z programu "Małopolskie Orkiestry Dęte 2020", ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego!!!


Obecny rok jest szczególny, za względu na utrudnienia w działalności kulturalnej związanej z wystąpieniem pandemii. Pomimo tego pozyskaliśmy środki finansowe z Lokalnej Grupy Działania z Mielca, na zakup nowych instrumentów. Nie możemy się doczekać kiedy rozpoczniemy normalne zajęcia muzyczne!!!!

W historii 23. lat funkcjonowania naszej orkiestry nie zdarzyło się aby orkiestra nie zagrała na Święcie Odzyskania Niepodległości!!!
Poniższe zdjęcia to wspomnienie Koncertu Patriotycznego sprzed dokładnie roku
.


Miło nam poinformować iż w  ramach konkursu "Małopolskie Orkiestry Dęte 2020" przyznano nam  
7 000 zł., na realizacje zadań związanych z naszą działalnością.Bardzo miło nam poinformować iż rodzic jednego z uczniów naszej szkółki, zakupił i przekazał orkiestrze instrumenty perkusyjne: Guiro oraz Cabasa. Bardzo dziękujemy, zapewne zakupione perkusjonalia ubogacą brzmienie sekcji i zarazem całej orkiestry!!!


W sobotę 10.10.2020r., graliśmy na obchodach 135- lecia powstania rodzimej jednostki OSP. Świętowanie rozpoczęto Mszą św., a bezpośrednio po niej przemaszerowaliśmy na płytę szczucińskiego Rynku, gdzie miały miejsce uroczystości oficjalne.W ostatnią niedzielę 13 września, graliśmy na Powiatowych Obchodach 81. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie. Naszą grą uświetniliśmy przemarsz pododdziałów pod Kwaterę Pamięci Narodowej, gdzie zagraliśmy Hymn Narodowy, oraz krótki koncert pieśni patriotycznych z udziałem naszych wokalistek.

Miło nam poinformować iż w sobotę 5. września, przystąpiliśmy do ostatniego etapu nagrań na naszą płytę. W końcowej sesji  swoje popisy nagrywali wokaliści oraz instrumentaliści. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy.
Bardzo nas cieszą zakupy nowych instrumentów. Wzbogaciliśmy sekcję perkusyjną o dzwonki koncertowe 3 oktawowe, oraz nowy profesjonalny bęben basowy, kolejny instrument z rodziny "MAJESTIC". Dla porównania na jednym zdjęciu stary HAYMAN oraz nowy MAJESTIC.

Zarząd naszej orkiestry zakupił profesjonalne podesty sceniczne, które umożliwiają dwupoziomowy układ sali prób orkiestry. Poprawia to komfort gry oraz brzmienie wybranych sekcji.


Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gręboszowskiej zaprosiło naszą orkiestrę na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Patriotyczne wydarzenie miało miejsce w niedzielę 23 sierpnia 2020 roku i rozpoczęło się Mszą św.


W niedzielę 26. lipca uświetnialiśmy swą grą odpust parafialny w Szczucinie.W piątek 3. lipca dokonaliśmy nagrań II - sesji, na naszą płytę CD!
Przed solistami jeszcze jedna sesja planowana w terminie wakacyjnym!!!

W piękną słoneczną niedzielę 28. czerwca, graliśmy na Mszy św. w kościele parafialnym w Szczucinie. Uroczystość miała podwójny charakter, jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. Józefa Giery oraz odpust ku czci Matki Bożej Szczucińskiej.Tego roku w święto "Bożego Ciała" 11. czerwca, orkiestra oprawiała muzycznie Mszę Św. polową. Z uwagi na zagrożenie pandemiczne, obchody były skromne i ograniczone.W sobotę 7. marca rozpoczęliśmy nagrywanie płyty CD. Jest to dla nas wielkie wydarzenie i z przejęciem przystąpiliśmy do realizacji zadania.Powiatowe obchody "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" miały miejsce 1. 03. 2020r., w Dąbrowie Tarnowskiej. Obchody rozpoczęto Apelem Poległych i złożeniem kwiatów. Zaraz po nim miała miejsce Msza Św. Po mszy nasza orkiestra zagrała koncert patriotyczny.

W 31 stycznia próba naszej orkiestry była szczególna. Zrobiliśmy podsumowanie naszego koncertu noworocznego, jak również miała miejsce projekcja multimedialna filmów z koncertów noworocznych z poprzednich lat. Na tej nietypowej próbie każdy członek orkiestry mógł wcielić się w rolę dyrygenta, i spróbować pracy z partyturą i orkiestrą.
Każdy kto był chętny mógł też spróbować gry na instrumentach, na których docelowo nie gra. Można było zaspokoić muzyczną ciekawość i poznać specyfikę innych instrumentów.


W niedzielne popołudnie 26.01.2020r., miał miejsce X - Jubileuszowy Koncert Noworoczny. Nasza orkiestra zaprezentowała ponad 20 utworów muzycznych różnych gatunków, od kolęd począwszy przez muzykę filmową, rozrywkową do klasycznej.
W trakcie występu nasi wokaliści: Karolina Mach, Gabriela Sołtys, Aleksandra Starzec, Mikołaj Beker, Jakub Bukała zaprezentowali swój kunszt muzyczny. Partie solowe instrumentalne wykonali: Włodzimierz Racławski, Michał Maziarz, Maciej Mątwicki, Piotr Furgał, Lucjan Szado, a w rolę kowala wcielił się Leszek Sokół. Paweł Ślęczkowski zainscenizował rolę roztargnionego muzyka w przygotowanym żarcie muzycznym. Jak każdego roku konferansjerem był ksiądz proboszcz Zygmunt Warzecha, który przybliżał słowem każdy utwór z wykonywanego repertuaru. Wypełniona po brzegi sala słuchaczy, dała nam dużo satysfakcji. Na koncert przybyli przedstawiciele władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego.Wspólne kolędowanie, wizytacja kanoniczna, zakończenie projektu - to wszystko miało miejsce 29.XII.2019 r., na Mszy św. w parafii św.Marii Magdaleny w Szczucinie. Nasza orkiestra ubogacała muzycznie sprawowaną liturgię. Kolędy były śpiewane przez wokalistów naszej orkiestry, wspólnie z wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwie.


W ostatni weekend listopada, nasza orkiestra uczestniczyła w warsztatach z musztry w Powroźniku. W sposób bardzo ciekawy zagadnienia z musztry omawiał długoletni dyrygent i tamburmajor Orkiestry Straży Granicznej, kpt. Stefan Żuk. Oprócz zajęć teoretycznych wykonywaliśmy praktycznie elementy musztry, niejednokrotnie wywołując salwy śmiechu wynikające z braku umiejętności synchronizacji ruchów muzyków. Zajęcia zapewne uświadomiły potrzebę dalszego doskonalenia w tej dziedzinie.W Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości 11.11.2019r., graliśmy na Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po nabożeństwie przemaszerowaliśmy pod Kwaterę Pamięci, na dalsze obchody. Tam wspólnie z uczestnikami odśpiewano Hymn Polski, przy wtórze naszej orkiestry. Po złożeniu kwiatów nastąpiła część artystyczna.


W Szczucinie 10.11. 2019r., na hali widowiskowo-sportowej zagraliśmy koncert patriotyczny w ramach projektu: "Niepodległość w twórczości muzycznej - 101. Rocznica Odzyskania Niepodległości". Na nasz występ przybyły władze samorządowe szczebla gminnego i powiatowego, delegacja samorządowa miasta Rooding w Niemczech, oraz bardzo liczne grono słuchaczy. Wszystkim bardzo dziękujemy!!!

Dzisiaj w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie orkiestry dęte z naszego powiatu otrzymały dotacje w ramach konkursu wsparcie działalności orkiestr dętych. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski. Do wsparcia orkiestr z terenu powiatu dąbrowskiego przyczynili się Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Bukowiec oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Kupiec.
Dotacje otrzymały orkiestry z: Dąbrowy Tarnowskiej 10 tyś zł
, Szczucina 10 tyś. zł, Bolesławia 10 tyś. zł, Mędrzechowa 9,8 tyś zł.

W sobotę oraz niedzielę 28 i 29 września br., w Nowym Sączu odbywały się warsztaty muzyczne dla dyrygentów jak również muzyków orkiestr dętych. Pierwszego dnia, w ramach koncertu " My Małopolanie " miało miejsce podsumowanie oraz rozdanie dyplomów i nagród, przedstawicielom orkiestr biorących udział w 42. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych " Echo Trombity". Nasza orkiestra zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę finansową !!!

W minioną niedzielę 22 września, swą grą uświetnialiśmy "Powiatowe Obchody Rocznic Wrześniowych". Msza św. w intencji Ojczyzny rozpoczęła obchody, w kościele parafialnym w Szczucinie. Po przemarszu pod kwaterę pamięci zagraliśmy Hymn Polski. Przy tremolach werbla złożone zostały kwiaty, upamiętniając ofiary mordu hitlerowskiego sprzed 80 lat. Uroczystość zakończyliśmy odgrywając Rotę!

W czwartek 15 sierpnia, nasza orkiestra brała udział w dwóch wydarzeniach związanych z uroczystościami dożynkowymi. Pierwsza miała miejsce w Szczucinie. Graliśmy na Mszy św., na której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Jednocześnie miał miejsce jubileusz 25 lecia powstania Zakładu Usług Komunalnych w Szczucinie. Drugim wydarzeniem był udział orkiestry w gminnych dożynkach w Solcu - Zdroju. Oprawialiśmy muzycznie liturgię Mszy św., a po niej w korowodzie z wieńcami przemaszerowaliśmy na stadion sportowy i tam po przywitaniu gości zagraliśmy koncert.


W czwartek 25.07.2019r., zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, po odbiór symbolicznych czeków na realizację zadania, "Niepodległość w twórczości muzycznej - 101 rocznica Odzyskania Niepodległości". Wszystkim którzy przyczynili się do pozyskania środków, bardzo dziękujemy!!!!
W ostatnią niedzielę 21.07.2019r., graliśmy na sumie odpustowej w Szczucinie. Jednocześnie miał miejsce Jubileusz 25 lecia kapłaństwa naszego rodaka ks. Czesława Sołtysa, obecnie proboszcza w Archidiecezji Gdańskiej.


W niedzielę 14.07.2019r., uczestniczyliśmy w jubileuszu 30 - lecia powstania orkiestry z Woli Mędrzechowskiej.
W ostatnią sobotę 13.07.2019r., graliśmy na festynie charytatywnym pod nazwą : "Mania Pomagania", który odbywał się w Koszycach Małych.
W poniedziałek 1. lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. Tradycyjnie pierwszego dnia do Sanktuarium pielgrzymowali strażacy oraz orkiestry strażackie. Nasza orkiestra też pielgrzymowała. Szczególne wyróżnienie i podziękowanie należy się tym, którzy przy takim upale nie zrezygnowali z wyjazdu do Tuchowa!!!

W niedzielę 23.06.2019r., uczestniczyliśmy w Finale "Echa Trombity" w Nowym Sączu, zdobywając wyróżnienie!!!!! Nadmienić należy że do finału zakwalifikowały się najlepsze orkiestry z małopolski!!! Fotografie udostępnione przez pracownię audiowizualna MCK SOKÓŁ z Nowego Sącza.


W upalną niedzielę 16.06.2019r., uczestniczyliśmy w Jubileuszu 10- lecia powstania Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk Tuchowskich. Świętowanie rozpoczęto Mszą Św., którą oprawialiśmy muzycznie. Następnie wszystkie orkiestry przemaszerowały na miejscowe boisko sportowe i tam orkiestry zagrały wspólny koncert. Na zakończenie każda orkiestra dała pokaz swych umiejętności na scenie. W jubileuszu oprócz jubilatki i naszej orkiestry, brały udział : Orkiestra Dęta OSP Woli Rzędzińskiej i Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa.W piątek 24.05.2019r., w Muzeum Drogownictwa odbywał się Festiwal im.Marianny Gawlik. Wśród występujących instrumentalistów byli przedstawiciele naszej orkiestry. Na trąbce zagrał Oskar Szarek, a na klarnecie Piotr Furgał, zdobywając wyróżnienie. Brawo!!!!
W sobotę 11. maja w Szczucinie miały miejsce Powiatowe Obchody Święta Strażaków. Uroczystość rozpoczęto Mszą św., i przekazaniem relikwii patrona strażaków św. Floriana. Koncelebrę sprawowali księża kapelani. Dalsze uroczystości z udziałem parlamentarzystów, władz powiatowych i gminnych, przebiegały na placu targowym. Po części związanej z ceremoniałem strażackim, miał miejsce piknik z udziałem Majki Jeżowskiej.


W niedzielę 5.05.2019r., nasza orkiestra pojechała na Powiatowy Przegląd Orkiestr do Wysowej. W konkursie brało udział 7. orkiestr. Niestety pogoda nie sprzyjała koncertowaniu w plenerze, deszcz, zimno a pomimo tego zdobyliśmy I - miejsce, jednocześnie kwalifikując się do finału Echa Trombity w Nowym Sączu.

Piątek 3 maj 2019 r., - 228. rocznica uchwalenia Wielkiej Konstytucji. Szczucin - poranek pochmurny, ale pełni nadziei że deszcz nam nie przeszkodzi. Msza Św., w intencji Ojczyzny. Oprawa muzyczna Mszy Św. Po Mszy przemarsz przy drobnych kropelkach deszczu, do domu parafialnego Kana na dalsze uroczystości. Wszystkim dziękujemy!!!! Druhnom, druhom, mieszkańcom - patriotom.
26.04.2019r., oprócz normalnej piątkowej próby na sali, mieliśmy próbę przemarszu ulicami miasteczka, razem z Kompanią Reprezentacyjną Straży Pożarnej, a wszystko to przed Powiatowymi Obchodami Dnia Strażaka.

W Radomiu 5-7 kwietnia miała miejsce I Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych.W szerokim zakresie omawiano problematykę związaną z działalnością orkiestr. Wykłady, pokazy, warsztaty, koncerty, dyskusja, wnioski, w takim skrócie można zrelacjonować to wydarzenie.


W niedzielę 27 stycznia zagraliśmy Koncert Noworoczny, na Hali Widowiskowo - Sportowej w Szczucinie. Swój dyrygencki debiut miał Oskar Czechowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wnuk członka orkiestry dętej, który miał znaczący udział w reaktywacji orkiestry. Na początku koncertu miała miejsce prapremiera " Marsza Małego", skomponowanego przez Oskara Czechowicza. W trakcie występu nasi wokaliści zaprezentowali swój kunszt muzyczny: Karolina Mach, Gabriela Sołtys, Aleksandra Starzec, Wojciech Łuszcz. Partie solowe instrumentalne wykonali: Włodzimierz Racławski, Michał Maziarz. Jak każdego roku konferansjerem był ksiądz proboszcz Zygmunt Warzecha, który okraszał i przybliżał słowem każdy utwór z wykonywanego repertuaru. Cieszy nas duża frekwencja słuchaczy, oraz obecność władz samorządowych z każdego szczebla.Tak jak każdego roku, nasza orkiestra brała udział w wydarzeniu pod tytułem "Wspólne Kolędowanie". Członkowie orkiestry grali i śpiewali kolędy i pastorałki, wspólnie z wiernymi na Mszy św. 6.01.2019r. Nasza gra stanowiła jednocześnie oprawę muzyczną "Orszaku Trzech Króli" organizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie i miejscową parafię.W sobotę 15.12.2018r., trębacze z naszej orkiestry uczestniczyli wspólnie z kolegami z Orkiestry Parafialnej z Siedlisk Tuchowskich, w warsztatach prowadzonych przez Sebastiana Sołdżyńskiego, nauczyciela akademickiego w klasie trąbki z Katowic.W piątek 16.11.2018r., nasza orkiestra grała na Mszy Św. w intencji zmarłych członków orkiestry dętej, oraz strażaków OSP Szczucin. Przy dźwiękach utworów żałobnych wspominaliśmy......Tych co grają w NIEBIESKIEJ ORKIESTRZE........ i na WIECZNEJ SŁUŻBIE !!!


Na zaproszenie Polonii skierowane do Starostwa Powiatowego, nasza orkiestra wyjechała na Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości do Budapesztu. W sobotę 10.XI. zwiedzaliśmy Budapeszt. W niedzielę 11.XI. uczestniczyliśmy w kilku wydarzeniach patriotycznych. Pierwszym było poświęcenie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego, w jednej z dzielnic stolicy Węgier z udziałem Ambasadora. Następnie wzbudziliśmy wielką sensację grając na głównym placu budapesztańskim - Placu Bohaterów, a szczególnie wśród turystów z Japonii. Po przemarszu pojechaliśmy witać na mecie, uczestników biegu niepodległościowego, a następnie przemaszerowaliśmy zabytkowymi uliczkami Budapesztu do kościoła Św. Jakuba i tam zagraliśmy koncert złożony z pieśni patriotycznych. Ostatnim akcentem z naszym udziałem, była gra podczas Mszy Św. sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny.


W niedzielę 28.X.2018r., graliśmy Koncert Patriotyczny w ramach programu : "Niepodległe Powiśle" - 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Koncert miał miejsce w Szczucinie na Hali Widowiskowo - Sportowej.


Na zaproszenie Polonii Węgierskiej, skierowane do starostwa, nasza orkiestra wyjeżdża do Budapesztu na obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości !!!


W niedzielę 14.10.2018r., orkiestra brała udział w uroczystości patriotycznej w Gręboszowie.W Szczucinie 30.września odbywały się Powiatowe Obchody Wydarzeń Wrześniowych. Nasza orkiestra jak każdego roku swą grą uświetniała tę uroczystość, grając na Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym, a dalsze uroczystości miały miejsce pod Kwaterą Pamięci Narodowej.

W Nowym Sączu w sobotę 22.września miał miejsce koncert "My Małopolanie", na którym wręczano nagrody orkiestrom i zespołom Big bandowym, które zdobyły najwyższe miejsca w ramach Małopolskiego Przeglądu Orkiestr "Echo Trombity". Jednocześnie od piątku do niedzieli odbywały się warsztaty dla dyrygentów i tamburmajorów w których braliśmy udział.

W niedzielę 9.09.2018r., graliśmy koncert patriotyczny w Muszynie w ramach projektu "Koncerty Wolności", zorganizowany przez Marszałka Jacka Krupę, Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz burmistrzów pięciu miast w których odbyły się koncerty.
W ostatnią niedzielę 12.08.2018., nasza orkiestra brała udział w Koncercie z okazji 100- lecia odzyskania Niepodległości w Brniu, w ramach projektu "Koncertowo Niepodlegli". W wydarzeniu brały udział orkiestry z terenu powiatu - Orkiestra Parafialna z Woli Mędrzechowskiej oraz Orkiestra z Bolesławia.
W najbliższą niedzielę zapraszamy do parku w Brniu - gmina Olesno !!!!
W sobotę 4. sierpnia orkiestra uczestniczyła w obchodach 150-lecia powstania jednostki OSP Borowa w powiecie mieleckim. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym w Borowej a po niej przemaszerowaliśmy pod pomnik upamiętniający ofiary nalotu lotniczego, w czasie trwania II Wojny Światowej. Po apelu patriotycznym udaliśmy się kolumną marszową pod remizę miejscowej jednostki i tam odbywały się uroczystości jubileuszowe strażaków. Po poczęstunku orkiestra zagrała koncert na placu obok remizy.


W niedzielę 22.lipca graliśmy na Mszy Św. odpustowej w Szczucinie. Po Mszy wykonaliśmy kilka utworów patriotycznych, aby zaakcentować 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości.


W niedzielę 24.06.2018r., na terenie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, braliśmy udział w 41 Małopolskim Przeglądzie Orkiestr "Echo Trombity". Nasza orkiestra zdobyła III- miejsce wśród orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Bardzo z tego powodu się cieszymy!!!!

Wyciąg z protokołu "Echo Tombity"W niedzielę 3. czerwca graliśmy na jubileuszu kapłańskim - 25 lecia, proboszcza z parafii Zgórsko.


W święto Bożego Ciała 31. maja, nasza orkiestra jak każdego roku uświetniała swą grą uroczystość, grając podczas Mszy św., oraz procesji do czterech ołtarzy.


W niedzielne popołudnie 20 maja 2018 roku do Mielca zjechało się kilkuset strażaków z województwa podkarpackiego. Byli też specjalni goście, w tym były premier, prezes Zarządu Głównego OSP RP Waldemar Pawlak. Druhowie spotkali się oraz uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego, skąd przeszli na stadion Gryfu Mielec, przy dźwiękach marszy granych przez naszą orkiestrę.
Na sportowym obiekcie odbył się uroczysty apel z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych. Oprócz okolicznościowych przemówień były też odznaczenia wyróżnieniami państwowymi i korporacyjnymi.W sobotę 19. maja orkiestra brała udział w Jubileuszu 50 - rocznicy powstania Orkiestry Dętej OSP z Woli Rzędzińskiej, połączony z jubileuszem 110 lecia powołania miejscowej jednostki strażackiej OSP. We wspólnym koncercie oprócz jubilatki brała udział Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich i oczywiście nasza orkiestra.

W niedzielę 13 maja 2018 r., orkiestra uczestniczyła w Jubileuszu 110 rocznicy powstania Orkiestry Dętej w Ciężkowicach, połączonym z przekazaniem sztandaru Powiatowemu Oddziałowi Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowie.

W Sanktuarium w Borkach dnia 12.maja graliśmy na Powiatowych Obchodach Święta Straży Pożarnej. Po uroczystej Mszy św., w której brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, druhowie OSP, poczty sztandarowe jednostek OSP, Policji oraz władze samorządowe, dalsza część uroczystości odbywała się obok remizy w Maniowie.

W Ryglicach 3 maja zorganizowano IX Paradę Orkiestr Dętych o puchar Burmistrza Ryglic. Jest to pierwszy etap eliminacji do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych " Echo Trombity" w Nowym Sączu. Orkiestra nasza podjęła trud zmagań konkursowych, zdobywając wyróżnienie jak również przepustkę do kolejnego etapu, czyli przeglądu w Nowym Sączu. Dziękujemy wszystkim którzy trzymali za nas kciuki.
W 227. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nasza orkiestra uczestniczyła we Mszy Świętej, oraz obchodach na płycie Rynku w Szczucinie.


W niedzielę 15. kwietnia nasza orkiestra uczestniczyła w II Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków PSP oraz OSP do Częstochowy, połączona z XIII Pielgrzymką Strażaków Ziemi Mieleckiej. Graliśmy na uroczystej Mszy Świętej w Bazylice na Jasnej Górze, odprawianej przez księdza Biskupa Ordynariusza, Andrzeja Jeża. W uroczystości brały udział licznie poczty sztandarowe jednostek strażackich w tym OSP ze Szczucina.


W sobotę 3. lutego miało miejsce spotkanie karnawałowe członków orkiestry oraz ich najbliższych. Nie zabrakło wspólnej gry oraz tańców.
Orkiestra zagrała ósmy raz Koncert Noworoczny. Miało to miejsce 21.stycznia 2018r., na hali widowiskowo - sportowej w Szczucinie. Swoim śpiewem uświetnili koncert : Gabriela Sołtys, Karolina Mach, Mikołaj Beker, Mateusz Bednarz. Solo na saksofonie altowym wykonała Dominika Kogut.

"Wspólne kolędowanie"- pod tym hasłem każdego roku w okresie bożonarodzeniowym, nasza orkiestra gra na Mszach Świętych w kościele w Szczucinie. Tego roku odbywało się to 7. stycznia 2018r. na mszach o 9.00 i 11.00. Graliśmy kolędy w opracowaniu na orkiestrę dętą. Wokalne wsparcie mieliśmy dzięki: Gabrieli Sołtys, Karolinie Mach, Michałowi Bednarzowi, oraz Wojtkowi Łuszczowi. Na trąbce solo w kolędzie " Nie było miejsca dla Ciebie" wykonał Włodzimierz Racławski.


W Krakowie 18 i 19 listopada odbywały się warsztaty dla dyrygentów orkiestr OSP, organizowane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Zajęcia prowadził Sebastian Perłowski - dyplomowany dyrygent, współpracujący z wieloma orkiestrami zawodowymi. Na warsztaty przyjechali dyrygenci z całej Polski. Dyrygenci podjęli trud doskonalenia się razem z Orkiestrą Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.


W sobotę, 11 listopada 2017 roku, w stolicy powiatu dąbrowskiego świętowano najbardziej radosną ze wszystkich polskich patriotycznych rocznic. Na tradycyjnej, religijno - patriotycznej uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy organizacji zawodowych, poczty sztandarowe kombatantów, instytucji państwowych, szkół, jednostek OSP, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy powiatu dąbrowskiego by świętować 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne 11 listopadowe obchody uświetniła Orkiestra Dęta przy OSP Szczucin pod batutą Jarosława Dzięgla, dąbrowscy strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego i Jednostki Strzeleckiej 2083 im. Mariana Kukiela, Drużyna Orląt oraz liczne poczty sztandarowe


W piątek 10 listopada w godzinach wieczornych, nasza orkiestra wzięła udział w rozpoczęciu obchodów 99-rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji poległych za Ojczyznę a w dalszej części uczestniczyliśmy w apelu patriotycznym, który miał miejsce przy obelisku poświęconym Józefowi Piłsudskiemu w Szczucinie.
W październiku 7 oraz 8 w Mykanowie(województwo śląskie), odbywały się warsztaty dla instruktorów uczących dzieci i młodzież gry na instrumentach. W szkoleniu brali udział również instruktorzy z naszej orkiestry.
W Szczucinie 17.09.2017r. odbyły się Powiatowe Obchody Wybuchu II Wojny Światowej oraz spalenia szkoły podstawowej w Szczucinie. Orkiestra uczestniczyła we Mszy św. dając oprawę muzyczną. Pod Kwaterą Pamięci złożono wiązanki kwiatów przy wtórze werblów, a na koniec orkiestra odegrała Rotę.
Nasza orkiestra 10.09.2017r. uczestniczyła w inauguracji obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie- Wilanowie


W czwartek 7.09.2017r. w Ciężkowicach nasza orkiestra dęta, połączona z miejscową orkiestrą OSP, uczestniczyła we Mszy żałobnej za zmarłą śp. Joannę Warzecha, mamę proboszcza zarazem dziekana, ks. Zygmunta Warzechy.
Niech odpoczywa w pokoju !


W niedzielę 23.07.2017r. orkiestra grała na Mszy św. odpustowej w Szczucinie. Po Mszy miało miejsce poświęcenie oraz przekazanie wozów bojowych dla jednostek OSP z terenu naszej gminy.


18 czerwca odbył się Jubileusz 20-lecia Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie. W uroczystości udział wzięło sześć orkiestr dętych, które zaprezentowały utwory z repertuaru muzyki poważnej, filmowej i żołnierskiej. Koncert prowadził Proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie ks. Zygmunt Warzecha. Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Szczucinie. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na płytę rynku, gdzie miał miejsce występ OrkiestryReprezentacyjnej Straży Granicznej, która swym kunsztem i profesjonalizmem zachwyciła publiczność.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w parku w Szczucinie, gdzie koncertowały orkiestry z: Siedlisk Tuchowskich, Ciężkowic, Woli Mędrzechowskiej, Woli Rzędzińskiej.
Pomiędzy występami prezes orkiestry, Andrzej Urbanik przekazał wyrazy wdzięczności za wspieranie działalności orkiestry.
Zwieńczeniem Jubileuszu był wspólny występ wszystkich orkiestr dętych pod batutą:Piotra Oleksika, Andrzeja Komorowskiego, Józefa Bałuta,Tomasza Wrońskiego, Jarosława Dzięgla-dyrygenta orkiestry jubilatki, wraz z solistami: Krystyną Szymańską,Gabrielą Sołtys, Karoliną Mach, Mikołajem Beker i Mateuszem Bednarzem.W Święto Ciała i Krwi Pańskiej, zwanym Bożym Ciałem, orkiestra uczestniczyła we Mszy św, a później w procesji do czterech ołtarzy. Przy pięknej pogodzie i licznie biorących udział wiernych, uroczystość nabrała podniosły charakter.

W sobotę 20 maja 2017r., orkiestra pojechała na " VII zlot orkiestr i chórów OSP w Licheniu". Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. oraz koncercie na schodach bazyliki. Spotkanie poświęcone było pamięci świętego Jana Pawła II.
W zlocie uczestniczyło ponad 60 orkiestr dętych.

W niedzielę 14.maja orkiestra uczestniczyła w powiatowych obchodach Święta Strażaków w Borkach. Uroczystości rozpoczęto Mszą św., a dalsza część miała miejsce na placu obok przedszkola w Borkach. Na swoje święto przybyli licznie druhowie z jednostek OSP, poczty sztandarowe, kompania reprezentacyjna OSP, członkowie rodzin oraz goście.


Flecistki naszej orkiestry zajęły II miejsce w kategorii instrumentalistów na" IV Festiwalu im.Marianny Gawlik"- gratulujemy


W sobotę 6. maja nasza orkiestra uczestniczyła w gminnych obchodach Dnia Strażaka, połączonych z jubileuszem 135- lecia powstania jednostki OSP Izbiska w gminie Wadowice Górne. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św., w kościele parafialnym w Zgórsku. Po mszy, pododdziały oraz poczty sztandarowe przy wtórze marsza granego przez orkiestrę, przemaszerowały na plac OSP Izbiska, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Na zakończenie orkiestra zaprezentowała krótki koncert muzyczny.


Jak każdego roku tak też i w tym, orkiestra uświetniała rocznicę Uchwalenia Konstytucji. Obchody rozpoczęto Mszą Św. 3 maja w kościele parafialnym w Szczucinie. Po mszy, nastąpił przemarsz na płytę Rynku, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

W Wielką Sobotę druhowie z naszej orkiestry pełnili wartę przy Grobie Pańskim. Zdjęcia przedstawiają przygotowania do pełnienia warty. Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy włączyli się w pełnienie honorowej służby.

W sobotę 25 lutego na sali prób naszej orkiestry odbyły się warsztaty dla saksofonistów. Warsztaty prowadził nauczyciel szkoły muzycznej w Tarnowie , Pan Michał Król. Poruszane były zagadnienia metodyczne dotyczące prawidłowej postawy, oddychania, zadęcia, układu ust, pracy języka i wiele innych spraw związanych z grą na saksofonie. W zajęciach tych brali udział saksofoniści z orkiestry w Siedliskach. Wszyscy którzy chcieli skorzystać z możliwości doskonalenia umiejętności i techniki gry, wynieśli dużo pozytywów z warsztatów, bez względu na wiek oraz stopień zaawansowania gry na instrumencie.

W niedzielę 29 stycznia orkiestra grała na Mszy św. w parafii Borki. Podczas Mszy oraz bezpośrednio po niej prezentowaliśmy kolędy. Śpiewem solowym popisywali się członkowie naszej orkiestry ; Mateusz Bednarz, Marian Mach, Wojciech Łuszcz, oraz uczennica gimnazjum Liwia Soja. Solo instrumentalne na trąbce wykonał Włodzimierz Racławski.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego